• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

200 років з дня смерті Володимира   Боровиковського

18 квітня 2025, 08:56

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Видатні Люди

18 квітня минає 200 років з дня смерті відомого мистця, портретиста, іконописця Володимира  Лукича Боровиковського (1757-1825).

Талант-самородок і високопоставлені покровителі, відсутність академічної освіти і навчання у кращих майстрів, розквіт таланту і прихильність публіки, відхід з іконопису в портретний жанр, а звідти – в містицизм, гучна слава і слідом за нею забуття. Скромний іконописець, художник при імператорському дворі, містик – це все про одну людину – Володимира Боровиковського.

 

Володимир Лукич народився у Миргороді 4 серпня 1757 року. Тихе і мальовниче містечко, в якому роки юності майбутнього художника пройшли непомітно. У той час місто було центром козацького полку із резиденцією в Сорочинцях. Населення – переважно козаки і козацька старшина, яку прирівнювали до дворянства. До якого прошарку населення відносилась родина Володимира – достеменно не відомо. Проте його батько Лука Боровик і ще двоє його старших синів Василь та Іван розписували ікони в місцевих церквах. Володимир продовжив родинну справу та зайнявся церковним розписом. Його ранні роботи – яскравий приклад українського бароко.

 

Художник блискуче проявив свою майстерність у різних портретних формах. У його творчому доробку є камерні, парадні портрети, монументальні й інтимні роботи, а ще мініатюри. У цих полотнах простежується зміна тогочасних епох – від класицизму до ампіру.

 

Творчість Боровиковського являє собою злиття стилів класицизму і сентименталізму. Він є визнаним майстром портретної мініатюри. Художник тонко передавав внутрішній світ зображуваних ним людей. У жіночих образах Володимир Боровиковський втілював ідеал краси своєї епохи. Парадні портрети Боровиковського найбільш яскраво демонструють досконале володіння художником пензлем у передачі фактури матеріалу: м’якість оксамиту, блиск золочених і атласних убрань, сяйво дорогоцінних каменів.

 

Загалом Володимир Лукич створив близько 200 портретів своїх сучасників. Окремі твори Боровиковського зберігаються в музеях Києва: Національному художньому музеї і Національній картинній галереї.

 

В останні роки життя митець повернувся до релігійного живопису: до золотого мистецького фонду належать ікони його роботи для головного іконостасу Казанського собору, Троїцького собору Олександро–Невської Лаври, Покровської церкви на Чернігівщині тощо.

 

У 2000-х роках у рідному місті В. Боровиковського Миргороді одну з вулиць було названо ім'ям мистця, а наприкінці 2008 року в центрі міста на вулиці Миколи Гоголя було відкрито пам'ятник славетному землякові роботи скульптора Миколи Мірошниченка. У Полтаві один з бульварів мікрорайону Огнівка також носить ім'я Володимира Боровиковського.

 

Книга про життєтворчість В. Боровиковського «Українське малярство: В. Боровиковський» (Харків, 1931) доступна за посиланням: https://uartlib.org/downloads/VolodymyrBorovykovsky_uartlib.org.pdf?direct=1

 

Поділитись

Теги

книги
день пам'яті

Новина за темою

Полтавців запрошують на творчі зустрічі у новій книгарні
18/04/2025
Літературний екскурс за книгою Льюїса Керрола «Аліса в країні чудес»
18/04/2025
Всесвітній день книги та авторського права
18/04/2025
1 (48)

1 (48)

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення
08/05/2025
Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
08/05/2025
Володимир Когут зустрівся із заступницею Міністра освіти і науки України Надією Кузмичовою
08/05/2025
Як отримати кошти на модернізацію шкіл, лікарень та дитячих садочків
08/05/2025
На Полтавщині удосконалюють функціонування системи підтримки осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади
08/05/2025
Як трансформується освіта і наука в Україні
08/05/2025
80 років Перемоги над нацизмом в Європі
08/05/2025
Синоптики попередили про дощі та заморозки на поверхні ґрунуту
08/05/2025
На Полтавщині триває підготовка до НМТ-2025
08/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту